← Tilbage til on-market
Korsørgade 42, 0. tv
2100 København Ø · danbolig · danbolig Østerbro & Nordhavn
FMV fra iBuyReal AVM· 78.457 kr/m² × 64 m² = 5.021.218 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Østerbro
kvm
64 m²
Værelser
3
Byggeår
1911
Udbudspris
5.500.000 kr.
Dage på markedet
33d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 45.264 kr./år
Alpha
-9.3%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
5.021.218 kr.
XGBoost prediction
Investeret
5.534.850 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
5.097.121 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-7.3%
α (alpha)-9.3%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.0%
= Total afkast-7.3%
Gross rental/år108.336 kr.
Salgspris5.021.218 kr.
Profit (1 års hold)-405.296 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
0.5%
α (alpha)-9.3%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.8%
= Total afkast0.5%
Gross rental/år154.416 kr.
Salgspris5.372.703 kr.
Profit (1 års hold)-7.731 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
10.8%
α (alpha)-9.3%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield5.3%
= Total afkast10.8%
Gross rental/år294.505 kr.
Salgspris5.764.358 kr.
Profit (1 års hold)524.013 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Østerbro)1.202 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.683 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.683 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år479.093 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-71.864 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-37.752 kr.
= Net Airbnb/år339.769 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Østerbro)200 kr/m²/mdr
× kvm (64) × 12 mdr
= Langtidsleje/år153.600 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)199.680 kr.
− Ejerudgifter/år-45.264 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)108.336 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)154.416 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)294.505 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris5.500.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)5.500.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)5.500.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+33.000 kr.
= Tx-omkostning34.850 kr.
+ Tilbudspris5.500.000 kr.
= Total investeret5.534.850 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV5.021.218 kr.
− Investeret-5.534.850 kr.
= Spread-513.632 kr.
÷ Investeret÷ 5.534.850 kr.
= Alpha-9.3%
Mægler
kr/m² (udbud)85.938 kr.
Mæglerdanbolig Østerbro & Nordhavn
Typedanbolig
Mæglerbeskrivelse
3 værelses på attraktiv beliggenhed
Velholdt og indbydende lejlighed beliggende på Korøsrgade 42, st. tv., med en attraktiv planløsning og en god udnyttelse af boligens 64 kvm. Lejligheden fremstår i pæn stand og er ideel til både par, små familier eller som delelejlighed.Boligen byder på to gode soveværelser med fine indretningsmuligheder og et lyst opholdsrum i åben forbindelse med køkkenet, hvilket skaber et moderne og funktionelt køkken-alrum. Her er der god plads til både spiseafdeling og sofaarrangement, og rummet indbyder t