iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Klaksvigsgade 8, 1. tv

2300 København S · home · home Amager

FMV fra iBuyReal AVM· 77.616 kr/m² × 105 m² = 8.149.704 kr.
Klaksvigsgade 8, 1. tv

Bydel
Amager
kvm
105 m²
Værelser
3
Byggeår
2006
Udbudspris
7.995.000 kr.
Dage på markedet
120d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 68.304 kr./år
Alpha
1.3%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
8.149.704 kr.
XGBoost prediction
Investeret
8.044.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
8.244.284 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
3.1%
α (alpha)1.3%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.8%
= Total afkast3.1%
Gross rental/år145.896 kr.
Salgspris8.149.704 kr.
Profit (1 års hold)250.780 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
10.9%
α (alpha)1.3%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.6%
= Total afkast10.9%
Gross rental/år210.156 kr.
Salgspris8.720.183 kr.
Profit (1 års hold)885.519 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
19.3%
α (alpha)1.3%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield3.2%
= Total afkast19.3%
Gross rental/år255.610 kr.
Salgspris9.355.860 kr.
Profit (1 års hold)1.566.650 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Amager)1.150 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.610 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.610 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år458.367 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-68.755 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-35.990 kr.
= Net Airbnb/år323.914 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Amager)170 kr/m²/mdr
× kvm (105) × 12 mdr
= Langtidsleje/år214.200 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)278.460 kr.
− Ejerudgifter/år-68.304 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)145.896 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)210.156 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)255.610 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris7.995.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)7.995.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)7.995.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+47.970 kr.
= Tx-omkostning49.820 kr.
+ Tilbudspris7.995.000 kr.
= Total investeret8.044.820 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV8.149.704 kr.
− Investeret-8.044.820 kr.
= Spread104.884 kr.
÷ Investeret÷ 8.044.820 kr.
= Alpha1.3%

Mægler

kr/m² (udbud)76.143 kr.
Mæglerhome Amager
Typehome

Mæglerbeskrivelse

Eksklusiv lejlighed med entraordinær stor altan og sublim placering på Bryggen!

Lækker lejlighed et stenkast fra Bryggens havnebad Lejligheden Kalder på det yngre par med eller uden barn, eller parret uden hjemmeboende børn, der drømmer om en central placering med komfort i hverdagen. Dette hjem på Islands Brygge rammer plet! Lejligheden folder sig ud over 105 lyse og luftige m2, hvor de rene linjer og den strømlinede stil sætter retningen fra første skridt indenfor. Entréen byder velkommen med indbygget skabsplads, og herfra går turen videre til hjemmets hjerte, hvor køk