iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Messinavej 5, 3. tv

2300 København S · nybolig · Nybolig Amager - Holmbladsgade

FMV fra iBuyReal AVM· 64.099 kr/m² × 77 m² = 4.935.607 kr.
Messinavej 5, 3. tv

Bydel
Amager
kvm
77 m²
Værelser
3
Byggeår
1932
Udbudspris
5.795.000 kr.
Dage på markedet
13d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 46.524 kr./år
Alpha
-15.4%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
4.935.607 kr.
XGBoost prediction
Investeret
5.831.620 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
5.014.228 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-13.5%
α (alpha)-15.4%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.9%
= Total afkast-13.5%
Gross rental/år110.556 kr.
Salgspris4.935.607 kr.
Profit (1 års hold)-785.457 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-5.7%
α (alpha)-15.4%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.7%
= Total afkast-5.7%
Gross rental/år157.680 kr.
Salgspris5.281.099 kr.
Profit (1 års hold)-392.841 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
4.2%
α (alpha)-15.4%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.8%
= Total afkast4.2%
Gross rental/år277.390 kr.
Salgspris5.666.077 kr.
Profit (1 års hold)111.847 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Amager)1.150 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.610 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.610 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år458.367 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-68.755 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-35.990 kr.
= Net Airbnb/år323.914 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Amager)170 kr/m²/mdr
× kvm (77) × 12 mdr
= Langtidsleje/år157.080 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)204.204 kr.
− Ejerudgifter/år-46.524 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)110.556 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)157.680 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)277.390 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris5.795.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)5.795.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)5.795.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+34.770 kr.
= Tx-omkostning36.620 kr.
+ Tilbudspris5.795.000 kr.
= Total investeret5.831.620 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV4.935.607 kr.
− Investeret-5.831.620 kr.
= Spread-896.013 kr.
÷ Investeret÷ 5.831.620 kr.
= Alpha-15.4%

Mægler

kr/m² (udbud)75.260 kr.
MæglerNybolig Amager - Holmbladsgade
Typenybolig

Mæglerbeskrivelse

Velkommen til Messinavej 5, 3. tv – en lys og indbydende lejlighed på 77 veludnyttede kvadratmeter i et attraktivt område.Her får du en bolig med en skøn atmosfære og et fantastisk lysindfald, der strømmer ind gennem vinduerne og skaber en varm og behagelig stemning i hele hjemmet. Lejligheden fremstår med flotte plankegulve og en god loftshøjde, som tilsammen giver en rummelig og elegant fornemmelse.Boligens fordeler sig på en praktisk fordelingsentre, hvor der adgang til et godt badeværelse, r