iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Nordre Fasanvej 186A, 5. th

2000 Frederiksberg · home · home Frederiksberg

FMV fra iBuyReal AVM· 70.002 kr/m² × 75 m² = 5.250.176 kr.
Nordre Fasanvej 186A, 5. th

Bydel
Frederiksberg
kvm
75 m²
Værelser
3
Byggeår
1948
Udbudspris
5.895.000 kr.
Dage på markedet
61d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 34.212 kr./år
Alpha
-11.5%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
5.250.176 kr.
XGBoost prediction
Investeret
5.932.220 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
5.370.889 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-8.9%
α (alpha)-11.5%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.6%
= Total afkast-8.9%
Gross rental/år154.788 kr.
Salgspris5.250.176 kr.
Profit (1 års hold)-527.256 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-0.9%
α (alpha)-11.5%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.6%
= Total afkast-0.9%
Gross rental/år211.488 kr.
Salgspris5.617.688 kr.
Profit (1 års hold)-103.044 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
8.9%
α (alpha)-11.5%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield5.6%
= Total afkast8.9%
Gross rental/år329.280 kr.
Salgspris6.027.202 kr.
Profit (1 års hold)424.262 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Frederiksberg)1.250 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.750 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.750 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (80%)× 0.80
= Brutto Airbnb/år511.000 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)102
− Platform 15% af brutto-76.650 kr.
− Rengøring (300 kr × 102)-30.470 kr.
− Admin 10% (af rest)-40.388 kr.
= Net Airbnb/år363.492 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Frederiksberg)210 kr/m²/mdr
× kvm (75) × 12 mdr
= Langtidsleje/år189.000 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)245.700 kr.
− Ejerudgifter/år-34.212 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)154.788 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)211.488 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)329.280 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris5.895.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)5.895.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)5.895.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+35.370 kr.
= Tx-omkostning37.220 kr.
+ Tilbudspris5.895.000 kr.
= Total investeret5.932.220 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV5.250.176 kr.
− Investeret-5.932.220 kr.
= Spread-682.044 kr.
÷ Investeret÷ 5.932.220 kr.
= Alpha-11.5%

Mægler

kr/m² (udbud)78.600 kr.
Mæglerhome Frederiksberg
Typehome

Mæglerbeskrivelse

Flot 3V’er med to altaner og elevator

Du kan ikke bosætte dig i to bydele ad gangen, men med denne adresse på Nordre Fasanvej kan du komme meget tæt på! Det er på grænsen mellem det ordentlige Frederiksberg og det summende Nørrebro, at du finder dit nye hjem, ideelt beliggende på 5. sal med et fint kig ud over begge dine byer. Den høje etageejendom klædt i en glad, gul nuance er opført i 1948 og møder dig i gadeplan med dørtelefon, en velholdt opgang og en elevator. Med denne mulighed for at skyde hurtig genvej fra gadeplan til 5.