FMV fra iBuyReal AVM· 83.549 kr/m² × 80 m² = 6.683.948 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Vesterbro
kvm
80 m²
Værelser
3
Byggeår
1908
Udbudspris
7.995.000 kr.
Dage på markedet
9d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 76.296 kr./år
Alpha
-16.9%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
6.683.948 kr.
XGBoost prediction
Investeret
8.044.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
6.752.487 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-15.5%
α (alpha)-16.9%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.4%
= Total afkast-15.5%
Gross rental/år110.904 kr.
Salgspris6.683.948 kr.
Profit (1 års hold)-1.249.968 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-7.8%
α (alpha)-16.9%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.1%
= Total afkast-7.8%
Gross rental/år167.064 kr.
Salgspris7.151.824 kr.
Profit (1 års hold)-725.932 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
1.2%
α (alpha)-16.9%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield3.4%
= Total afkast1.2%
Gross rental/år269.996 kr.
Salgspris7.673.172 kr.
Profit (1 års hold)-101.652 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Vesterbro)1.195 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.673 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.673 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (80%)× 0.80
= Brutto Airbnb/år488.516 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)102
− Platform 15% af brutto-73.277 kr.
− Rengøring (300 kr × 102)-30.470 kr.
− Admin 10% (af rest)-38.477 kr.
= Net Airbnb/år346.292 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Vesterbro)195 kr/m²/mdr
× kvm (80) × 12 mdr
= Langtidsleje/år187.200 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)243.360 kr.
− Ejerudgifter/år-76.296 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)110.904 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)167.064 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)269.996 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris7.995.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)7.995.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)7.995.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+47.970 kr.
= Tx-omkostning49.820 kr.
+ Tilbudspris7.995.000 kr.
= Total investeret8.044.820 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV6.683.948 kr.
− Investeret-8.044.820 kr.
= Spread-1.360.872 kr.
÷ Investeret÷ 8.044.820 kr.
= Alpha-16.9%
Mægler
kr/m² (udbud)99.938 kr.
Mæglerhome Vesterbro
Typehome
Mæglerbeskrivelse
Eksklusiv 3V’er med næsten 3 meter til loftet og stor solrig altan.
Velkommen til denne lyse og indbydende 3-værelses lejlighed på Haderslevgade 14, 3. tv., hvor en imponerende loftshøjde på næsten 3 meter og et fantastisk lysindfald skaber en helt særlig rumfornemmelse. Her får du en gennemført bolig på 80 m², hvor hver en kvadratmeter er optimalt udnyttet, og hvor planløsningen giver en sjælden fleksibilitet i indretningen.Lejligheden byder på tre store og smukke rum, som kan indrettes præcis efter behov, hvad enten du drømmer om to stuer en suite, ekstra være