← Tilbage til on-market
Siciliensgade 11, 2. th
2300 København S · estate · Estate Amager - Amagerbrogade
FMV = listPris (fallback)· iBuyReal AVM kender ikke denne adresse. Justér FMV manuelt herover hvis du har et bedre skøn.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Amager
kvm
39 m²
Værelser
2
Byggeår
1936
Udbudspris
3.295.000 kr.
Dage på markedet
28d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 23.052 kr./år
Alpha
-0.7%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
3.295.000 kr.
listPris fallback
Investeret
3.316.620 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
3.329.680 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
1.1%
α (alpha)-0.7%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.7%
= Total afkast1.1%
Gross rental/år56.508 kr.
Salgspris3.295.000 kr.
Profit (1 års hold)34.888 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
8.8%
α (alpha)-0.7%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.4%
= Total afkast8.8%
Gross rental/år80.376 kr.
Salgspris3.525.650 kr.
Profit (1 års hold)289.406 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
20.2%
α (alpha)-0.7%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield6.1%
= Total afkast20.2%
Gross rental/år200.676 kr.
Salgspris3.782.660 kr.
Profit (1 års hold)666.716 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Amager)1.150 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.150 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.150 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (78%)× 0.78
= Brutto Airbnb/år327.405 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)99
− Platform 15% af brutto-49.111 kr.
− Rengøring (300 kr × 99)-29.708 kr.
− Admin 10% (af rest)-24.859 kr.
= Net Airbnb/år223.728 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Amager)170 kr/m²/mdr
× kvm (39) × 12 mdr
= Langtidsleje/år79.560 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)103.428 kr.
− Ejerudgifter/år-23.052 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)56.508 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)80.376 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)200.676 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris3.295.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)3.295.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)3.295.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+19.770 kr.
= Tx-omkostning21.620 kr.
+ Tilbudspris3.295.000 kr.
= Total investeret3.316.620 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV3.295.000 kr.
− Investeret-3.316.620 kr.
= Spread-21.620 kr.
÷ Investeret÷ 3.316.620 kr.
= Alpha-0.7%
Mægler
kr/m² (udbud)84.487 kr.
MæglerEstate Amager - Amagerbrogade
Typeestate
Mæglerbeskrivelse
Indflytningsklar 2V’er med to altaner og moderne komfort på attraktiv adresse
Velkommen til Siciliensgade 11, 2. th. En lys og indbydende 2 værelses lejlighed, der står helt klar til indflytning. Her får du en moderne bolig med gennemtænkte løsninger, stilrene materialer og ikke mindst to altaner, der giver dig sol fra morgen til aften.Lejligheden blev gennemgribende renoveret i 2021 og fremstår i flot og tidssvarende stand. Køkken-alrummet er lejlighedens naturlige samlingspunkt med et elegant køkken, hvor der blandt andet er installeret kogeplade med integreret emfang.