iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Vesterbrogade 119, 3. th

1620 København V · danbolig · danbolig Vesterbro & Carlsberg Byen

FMV fra iBuyReal AVM· 78.596 kr/m² × 83 m² = 6.523.485 kr.
Vesterbrogade 119, 3. th

Bydel
Vesterbro
kvm
83 m²
Værelser
3
Byggeår
1899
Udbudspris
7.995.000 kr.
Dage på markedet
27d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 53.928 kr./år
Alpha
-18.9%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
6.523.485 kr.
XGBoost prediction
Investeret
8.044.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
6.622.194 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-17.2%
α (alpha)-18.9%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.7%
= Total afkast-17.2%
Gross rental/år140.292 kr.
Salgspris6.523.485 kr.
Profit (1 års hold)-1.381.043 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-9.4%
α (alpha)-18.9%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.5%
= Total afkast-9.4%
Gross rental/år198.558 kr.
Salgspris6.980.129 kr.
Profit (1 års hold)-866.133 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
-0.5%
α (alpha)-18.9%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield3.6%
= Total afkast-0.5%
Gross rental/år292.364 kr.
Salgspris7.488.961 kr.
Profit (1 års hold)-263.495 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Vesterbro)1.195 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.673 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.673 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (80%)× 0.80
= Brutto Airbnb/år488.516 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)102
− Platform 15% af brutto-73.277 kr.
− Rengøring (300 kr × 102)-30.470 kr.
− Admin 10% (af rest)-38.477 kr.
= Net Airbnb/år346.292 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Vesterbro)195 kr/m²/mdr
× kvm (83) × 12 mdr
= Langtidsleje/år194.220 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)252.486 kr.
− Ejerudgifter/år-53.928 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)140.292 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)198.558 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)292.364 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris7.995.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)7.995.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)7.995.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+47.970 kr.
= Tx-omkostning49.820 kr.
+ Tilbudspris7.995.000 kr.
= Total investeret8.044.820 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV6.523.485 kr.
− Investeret-8.044.820 kr.
= Spread-1.521.335 kr.
÷ Investeret÷ 8.044.820 kr.
= Alpha-18.9%

Mægler

kr/m² (udbud)96.325 kr.
Mæglerdanbolig Vesterbro & Carlsberg Byen
Typedanbolig

Mæglerbeskrivelse

Lys og rummelig lejlighed med markant leverum og karnap – på grænsen mellem Vesterbro og Frederiksberg

Lys og rummelig lejlighed med markant leverum og karnap – på grænsen mellem Vesterbro og FrederiksbergPå en yderst attraktiv placering på Vesterbrogade, hvor Vesterbro møder Frederiksberg, finder du denne indbydende og velindrettede lejlighed på 83 m², beliggende højt og ugeneret på 3. sal. Her får du en bolig med masser af volumen, fantastisk lysindfald og en planløsning, der passer perfekt til både parret eller den kvalitetsbevidste single.Lejlighedens absolutte hjerte er det store og åbne lev