iBuyReal CRM
← Tilbage til on-market

Gammel Kongevej 84, 3. tv

1850 Frederiksberg C · nybolig · Nybolig Frederiksberg - Gammel Kongevej

FMV fra iBuyReal AVM· 89.293 kr/m² × 104 m² = 9.286.500 kr.
Gammel Kongevej 84, 3. tv

Bydel
Frederiksberg
kvm
104 m²
Værelser
3
Byggeår
1875
Udbudspris
10.500.000 kr.
Dage på markedet
3d

Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 67.992 kr./år
Alpha
-12.1%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
9.286.500 kr.
XGBoost prediction
Investeret
10.564.850 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
9.422.205 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-10.3%
α (alpha)-12.1%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.8%
= Total afkast-10.3%
Gross rental/år194.088 kr.
Salgspris9.286.500 kr.
Profit (1 års hold)-1.084.262 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
-2.5%
α (alpha)-12.1%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.6%
= Total afkast-2.5%
Gross rental/år272.712 kr.
Salgspris9.936.555 kr.
Profit (1 års hold)-355.583 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
5.5%
α (alpha)-12.1%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield2.8%
= Total afkast5.5%
Gross rental/år295.500 kr.
Salgspris10.660.902 kr.
Profit (1 års hold)391.552 kr.

① ADR-beregning (natpris)

Base ADR (Frederiksberg)1.250 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.750 kr./nat

② Airbnb cashflow (best case)

Justeret ADR1.750 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (80%)× 0.80
= Brutto Airbnb/år511.000 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)102
− Platform 15% af brutto-76.650 kr.
− Rengøring (300 kr × 102)-30.470 kr.
− Admin 10% (af rest)-40.388 kr.
= Net Airbnb/år363.492 kr.

③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)

Langtidsleje rate (Frederiksberg)210 kr/m²/mdr
× kvm (104) × 12 mdr
= Langtidsleje/år262.080 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)340.704 kr.
− Ejerudgifter/år-67.992 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)194.088 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)272.712 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)295.500 kr.

④ Købspris (on-market)

Udbudspris10.500.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)10.500.000 kr.

⑤ Tx + Investeret

Tilbudspris (købspris)10.500.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+63.000 kr.
= Tx-omkostning64.850 kr.
+ Tilbudspris10.500.000 kr.
= Total investeret10.564.850 kr.

⑥ Alpha-beregning

FMV9.286.500 kr.
− Investeret-10.564.850 kr.
= Spread-1.278.350 kr.
÷ Investeret÷ 10.564.850 kr.
= Alpha-12.1%

Mægler

kr/m² (udbud)100.962 kr.
MæglerNybolig Frederiksberg - Gammel Kongevej
Typenybolig

Mæglerbeskrivelse

Fantastisk lejlighed med elevator og stor altan!

På attraktive Frederiksberg C – få skridt fra Værnedamsvej, Søerne og nogle af områdets bedste caféer, restauranter og specialforretninger – finder man denne smukke og stemningsfulde lejlighed på 104 m². Her bor man midt i et af Frederiksbergs mest eftertragtede kvarterer, hvor hverdagen leves blandt hyggelige vinbarer, lokale delikatesseforretninger og grønne åndehuller, samtidig med at roen stadig mærkes, når man træder indenfor.Lejligheden fremstår elegant og indbydende med en helt særlig atm