FMV fra iBuyReal AVM· 65.422 kr/m² × 59 m² = 3.859.892 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Vesterbro
kvm
59 m²
Værelser
2
Byggeår
1936
Udbudspris
3.960.000 kr.
Dage på markedet
10d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 55.560 kr./år
Alpha
-3.2%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
3.859.892 kr.
XGBoost prediction
Investeret
3.985.610 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
3.917.040 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-1.1%
α (alpha)-3.2%
β (0% beta)0.0%
cf-yield2.1%
= Total afkast-1.1%
Gross rental/år82.500 kr.
Salgspris3.859.892 kr.
Profit (1 års hold)-43.218 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
7.0%
α (alpha)-3.2%
β (7% beta)7.0%
cf-yield3.1%
= Total afkast7.0%
Gross rental/år123.918 kr.
Salgspris4.130.084 kr.
Profit (1 års hold)268.392 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
16.3%
α (alpha)-3.2%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield4.6%
= Total afkast16.3%
Gross rental/år183.956 kr.
Salgspris4.431.156 kr.
Profit (1 års hold)629.503 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Vesterbro)1.195 kr./nat
× Room factor (2 vær)× 1.00
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.195 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.195 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (80%)× 0.80
= Brutto Airbnb/år348.940 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)102
− Platform 15% af brutto-52.341 kr.
− Rengøring (300 kr × 102)-30.470 kr.
− Admin 10% (af rest)-26.613 kr.
= Net Airbnb/år239.516 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Vesterbro)195 kr/m²/mdr
× kvm (59) × 12 mdr
= Langtidsleje/år138.060 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)179.478 kr.
− Ejerudgifter/år-55.560 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)82.500 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)123.918 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)183.956 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris3.960.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)3.960.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)3.960.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+23.760 kr.
= Tx-omkostning25.610 kr.
+ Tilbudspris3.960.000 kr.
= Total investeret3.985.610 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV3.859.892 kr.
− Investeret-3.985.610 kr.
= Spread-125.718 kr.
÷ Investeret÷ 3.985.610 kr.
= Alpha-3.2%
Mægler
kr/m² (udbud)67.119 kr.
Mæglerdanbolig Valby
Typedanbolig
Mæglerbeskrivelse
Denne flotte og indflytningsklare 2-værelses lejlighed byder på en perfekt kombination af moderne komfort, hyggelig atmosfære og en attraktiv beliggenhed.Boligen fremstår lys, velholdt og utrolig indbydende med en gennemtænkt planløsning, der udnytter hver eneste kvadratmeter optimalt.Fra lejligheden er der udgang til en skøn altan, hvor morgenkaffen eller de lune sommeraftener kan nydes i rolige omgivelser.Lejligheden er beliggende på en stille og rolig gade, hvor man får følelsen af at bo tilb