← Tilbage til on-market
Bakkegårds Alle 20, 4. th
1804 Frederiksberg C · nybolig · Nybolig Frederiksberg - Gammel Kongevej
FMV fra iBuyReal AVM· 85.578 kr/m² × 80 m² = 6.846.262 kr.

Handling
Review
Bolig (fra Boligsiden)
Bydel
Frederiksberg
kvm
80 m²
Værelser
3
Byggeår
1973
Udbudspris
7.495.000 kr.
Dage på markedet
40d
Markedsudvikling — beta i % (tom = default)
Total ejerudgift: 73.236 kr./år
Alpha
-9.2%
(FMV − investeret) / investeret
iBuyReal AVM
6.846.262 kr.
XGBoost prediction
Investeret
7.541.820 kr.
tilbudspris + tx
Max bud (BE worst)
6.931.189 kr.
højeste pris hvor worst-afkast = 0
Worst case
Langtidsleje, 0% beta
-7.5%
α (alpha)-9.2%
β (0% beta)0.0%
cf-yield1.7%
= Total afkast-7.5%
Gross rental/år128.364 kr.
Salgspris6.846.262 kr.
Profit (1 års hold)-567.194 kr.
Base case
Expat (+30%), 7% beta
0.3%
α (alpha)-9.2%
β (7% beta)7.0%
cf-yield2.5%
= Total afkast0.3%
Gross rental/år188.844 kr.
Salgspris7.325.500 kr.
Profit (1 års hold)-27.476 kr.
Best case
Airbnb, 14.8% beta
9.4%
α (alpha)-9.2%
β (14.8% beta)14.8%
cf-yield3.8%
= Total afkast9.4%
Gross rental/år290.256 kr.
Salgspris7.859.509 kr.
Profit (1 års hold)607.945 kr.
① ADR-beregning (natpris)
Base ADR (Frederiksberg)1.250 kr./nat
× Room factor (3 vær)× 1.40
× Stand factor (god)× 1.00
= Justeret ADR1.750 kr./nat
② Airbnb cashflow (best case)
Justeret ADR1.750 kr./nat
× 365 dage× 365
× Belægning (80%)× 0.80
= Brutto Airbnb/år511.000 kr.
Bookings/år (365 × occ ÷ 2.875)102
− Platform 15% af brutto-76.650 kr.
− Rengøring (300 kr × 102)-30.470 kr.
− Admin 10% (af rest)-40.388 kr.
= Net Airbnb/år363.492 kr.
③ Langtidsleje + Expat (worst & base case)
Langtidsleje rate (Frederiksberg)210 kr/m²/mdr
× kvm (80) × 12 mdr
= Langtidsleje/år201.600 kr.
Expat-model (× 1.30 markup)262.080 kr.
− Ejerudgifter/år-73.236 kr.
Worst gross rental (langtidsleje − ejerudg.)128.364 kr.
Base gross rental (expat − ejerudg.)188.844 kr.
Best gross rental (Airbnb − ejerudg.)290.256 kr.
④ Købspris (on-market)
Udbudspris7.495.000 kr.
− Forhandlet rabat0 kr
= Tilbudspris (købspris)7.495.000 kr.
⑤ Tx + Investeret
Tilbudspris (købspris)7.495.000 kr.
Tx fast1.850 kr
+ 0,6% af købspris+44.970 kr.
= Tx-omkostning46.820 kr.
+ Tilbudspris7.495.000 kr.
= Total investeret7.541.820 kr.
⑥ Alpha-beregning
FMV6.846.262 kr.
− Investeret-7.541.820 kr.
= Spread-695.558 kr.
÷ Investeret÷ 7.541.820 kr.
= Alpha-9.2%
Mægler
kr/m² (udbud)93.688 kr.
MæglerNybolig Frederiksberg - Gammel Kongevej
Typenybolig
Mæglerbeskrivelse
Aftensol på altanen
Lyst og indbydende hjem på 80 m² øverst i ejendommen på Frederiksberg C Denne ejerlejlighed på 80 m² placerer dig øverst i ejendommen, hvilket sikrer et fantastisk lysindfald og en ugeneret tilværelse i hjertet af Frederiksberg C. Boligens mest fremtrædende kvalitet er den rummelige altan, der fungerer som en naturlig forlængelse af stuen og giver mulighed for at nyde udelivet med et frit kig over de omkringliggende tage. Lejligheden er i dag indrettet med to stuer og et soveværelse, men planløs